Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

Urząd Gminy Czarnocin
ul. Główna 142
97-318 Czarnocin
tel 44 616 51 69
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.czarnocin.pl

almanach 136

 

Gmina Czarnocin jest najbardziej wysuniętą na północ i jedną ze znaczących gmin powiatu piotrkowskiego w woj łódzkim. Powierzchnia gminy to 72 km², na którym zamieszkuje 4100 mieszkańców. Przez teren gminy przepływa rzeka Wolbórka (lewy dopływ Pilicy) i to właśnie w sąsiedztwie jej został wybudowany zbiornik wodny „Czarnocin” o powierzchni 37 ha lustra wody, będący dużą atrakcją turystyczną nie tylko w okresie letnim. Bezpośrednie sąsiedztwo i bliskie położenie od aglomeracji łódzkiej i piotrkowskiej oraz niewielka odległość od Tomaszowa Mazowieckiego w znacznym stopniu wpływa na atrakcyjność zbiornika i całej gminy.
Czarnocin zaliczany jest do najstarszych wsi polskich. Pierwsze wzmianki o Czarnocinie pochodzą z początku XIII wieku a badania archeologiczne dowodzą, że życie osiadłe na tych terenach sięga II-III wieku naszej ery. O Czarnocinie pisał już Jan Długosz, kronikarz żyjący w XV wieku, który uważał, że nazwa miejscowości pochodzi od właściciela tych terenów, niejakiego Czarnoty.
Czarnocin był przez lata i jest również obecnie gminą przede wszystkim rolniczą a wiele gospodarstw działających tutaj obecnie to bardzo duże i nowoczesne firmy rodzinne. Przez ostatnie kilkanaście lat gmina rozwija również swój charakter w kierunku przemysłowym. Na terenie gminy działa wiele firm związanych głównie z branżą rolną ale nie tylko. Wśród największych zakładów można wymienić znane marki takie jak: „Milkpol SA Czarnocin”producent wyrobów mleczarskich, „Agro Kocięba” prężnie rozwijający się wytwórca pasz dla zwierząt, „Betoniarnia Czarnocin”, „INWEST-ROL” diler znanych marek maszyn rolniczych oraz „Trawa Rolowana” plantacja trawy z rolki licząca się w tej produkcji nie tylko w Polsce ale i za granicą. Rozwojowi gminy sprzyja dobry układ komunikacyjny w postaci przebiegającej na granicy autostradzie A1, drogi wojewódzkiej 716 Piotrków Trybunalski-Koluszki oraz stacja kolejowa na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Władzom gminy zależy na rozwoju gospodarczym gminy dlatego wspierają każdą działalność prowadzoną na tym terenie oraz aktywnie zachęcają do inwestowania na tym terenie zewnętrznych przedsiębiorców.
Przyszłość gminy jest mocno związana z rozwojem infrastruktury. Teren gminy jest w 100% zwodociągowany, funkcjonuje oczyszczalnia ścieków i ponad 50 procent terenu jest uzbrojona w sieć kanalizacyjną, a także trwają również działania zmierzające do doprowadzenia w perspektywie 4-5 lat nitki gazu ziemnego. Na terenie gminy działają dwie szkoły podstawowe w Czarnocinie i Szynczycach oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im.J.Poniatowskiego w Czarnocinie, przy których znajdują się hale i obiekty sportowe dostępne dla wszystkich mieszkańców. We wszystkich sołectwach znajdują się Świetlice Wiejskie lub sale Ochotniczych Straży Pożarnych przy których już funkcjonują lub będą budowane w najbliższym czasie place zabaw bądź siłownie zewnętrzne. Dzięki dobrej infrastrukturze i wsparciu samorządu bujnie rozwija się działalność Kół Gospodyń Wiejskich, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, licznych organizacji i stowarzyszeń oraz klubów sportowych. Mieszkańcy poprzez stowarzyszenia tj. Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych na Rzecz Wsi„LAS”, Stowarzyszenie „Nasza Kalska Wola”, Stowarzyszenie „Sami Swoi”, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Tychowianki” angażują się w życie społeczne i pozyskują umiejętnie środki zewnętrzne. Działają zespoły ludowe; seniorów „LUDOWA BIESIADA” i dziecięcy „KORALIKI” oraz ORKIESTRA DĘTA. Bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych i sportowych organizowanych przez samorząd, Gminną Bibliotekę Publiczną i organizacje pozarządowe gwarantuje, że nie można się tutaj nudzić. Dla władz samorządowych i mieszkańców ważny jest zarówno rozwój i praca ale także kultywowanie tradycji, historii i tożsamości lokalnej.