Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Samorządy podatne na ataki hakerów

  Systemy informatyczne i dane gromadzone przez urzędy samorządowe są słabo chronione i podatne na ataki hakerskie - wynika z raportu NIK na temat zarządzania bezpieczeństwem informacji w jednostkach samorządu terytorialnego. Izba apeluje m.in. do wojewodów o więcej kontroli w urzędach gmin i starostw w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa informacji dla systemów teleinformatycznych oraz rejestrów publicznych.

  Więcej…  
 • Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

  Rząd wyda 10 mld zł na reformę, która ma obniżyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających. W efekcie jednak wciąż będziemy wśród krajów z małymi różnicami obciążeń. Klin podatkowy w Polsce, czyli różnica między kosztami zatrudniania (wynagrodzenie netto, podatek i różne składki) a tym, co pracownik dostaje do ręki, nie jest wielki na tle innych krajów. Ale wyróżnia nas to, że klin jest praktycznie płaski. To znaczy, że relatywna wysokość obciążeń nałożonych na niskie zarobki jest prawie taka sama jak na wyższe płace. W 2018 r. było to odpowiednio 35,1 proc. i 36,3 proc. – wynika z danych OECD. Różnica w klinie wynosiła zaledwie 1,2 pkt proc.

  Więcej…  
 • Od 18 kwietnia zaczną obowiązywać e-faktury

  Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska, zmniejszenie liczby zatorów płatniczych oraz fałszywych faktur w obiegu – to tylko niektóre korzyści z e-fakturowania.

  Więcej…  
 • Ministerstwo Cyfryzacji tworzy interaktywną bazę samorządowych innowacji

  Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

  Więcej…  

liderpolskiego samorzadu

herb zelazkow

Gmina Żelazków
Żelazków 138
62-817 Żelazków
www.zelazkow.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 62 76-91-008, 62 76-91-009, 62 75-21-850,
fax: 62 75-21-881

Gmina Żelazków jest gminą wiejską położoną w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim. Obszar gminy znajduje się w środkowej części powiatu. Na północy graniczy ze Stawiszynem i Mycielinem, na południowym wschodzie z Opatówkiem i Koźminkiem, na południowym zachodzie z miastem Kaliszem, na wschodzie z Cekowem, natomiast na zachodzie z Blizanowem. Ogólna powierzchnia wynosi  11.361 hektarów i obejmuje obszar 114 km2.

Dostępność komunikacyjną tworzą dwie główne drogi wojewódzka nr 470 (Kalisz – Turek – Koło), droga krajowa nr 25 (Kalisz – Konin), oraz sieć dróg powiatowych i gminnych, z czego łączna długość dróg gminnych wynosi 88 km. Odległość od istniejącej autostrady A2 wynosi 35 km.

Ważnym aspektem dla Gminy Żelazków jest pomoc mieszkańcom przy jednoczesnym wsparciu i ochronie środowiska naturalnego, poprzez dofinansowanie w 50% kosztów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Żelazków. Wsparcie to objęło 35 gospodarstw w 2016 roku, natomiast w 2017r. alokacja w gminie na ten projekt wynosi ponad 260 tys. zł.

Obecnie Gmina Żelazków inwestuje w rozwój infrastruktury społecznej. W miejscowości Żelazków powstaje budynek, który ma pełnić funkcję min. pobytu dziennego dla Seniorów. Również w miejscowości Zborów zakończył się I etap budowy Świetlicy Wiejskiej. Gmina Żelazków mając na uwadze dziedzictwo kulturowe regionu w najbliższym czasie planuje przeprowadzić rewitalizację obiektów zabytkowych w m. Żelazków.
W celu poprawienia bezpieczeństwa w niektórych miejscowościach Gminy Żelazków rozpoczęły się prace nad budową oświetlenie ulicznego. Dodatkowo rozpoczęły się prace w terenie gminy dotyczące naprawy ubytków w drogach, które powstały wskutek mrozów. Na rok 2017 zostały zaplanowane także przebudowy dróg: Zborów – Żelazków – Tykadłów – Russów, Borków Stary - Russów, Ilno – Skarszewek.

Gmina Żelazków podjęła także zmiany struktury szkolnej w związku z wejściem w życie ustawy „Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe” oraz nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe. W wyniku konsultacji społecznych, rozmów z mieszkańcami, sołtysami oraz z samymi nauczycielami Wójt Gminy Żelazków Sylwiusz Jakubowski stwierdził iż najważniejszym dla dobra mieszkańców, lokalnych społeczności, a zwłaszcza dla samych uczących się dzieci będzie odtworzenie wszystkich wcześniej istniejących przed ostatnią reformą z 1999 r. szkół podstawowych. Jest to dla Gminy duże wyzwanie zarówno logistyczne jak i finansowe gdyż wymaga to zarówno dostosowania dojazdów dzieci do nowego planu sieci publicznych szkół jak i zakup dodatkowego wyposażenia, pomocy naukowych, ławek itp. Pomimo określonych zmian, nie będzie likwidacji żadnej placówki, władze Gminy w osobie wójta Sylwiusza Jakubowskiego zrobiły wszystko, aby zmiany nie wpłynęły źle na funkcjonowanie szkół. W tym celu zostały podjęte odpowiednie środki, aby dostosować obecne szkoły do wymogów stawianych w ustawie oraz zabezpieczono środki finansowe. W rezultacie na terenie gminy Żelazków będą funkcjonowały następujące szkoły i związki szkół: Szkoła Podstawowa w Goliszewie, Szkoła Podstawowa w Skarszewie, Zespół Szkół w Żelazkowie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dębem, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Russowie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kokaninie.

Celem na najbliższe lata jest utworzenie strefy ekonomicznej w Dębem, rozwój budownictwa jednorodzinnego w m. Niedźwiady oraz budowa zbiornika retencyjno – rekreacyjnego w Dębem.

 

Galeria zdjeć: