Urząd Gminy w Rozprzy
Al. 900-lecia 3
97-340 Rozprza
tel.: 44 649-61-08
fax.: 44 615-80-06
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.rozprza.pl
Gmina Rozprza położona jest w centralnej Polsce, w powiecie piotrkowskim. Liczy ponad 12 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 162,5 km2, przez co należy do większych gmin powiatu. Położona jest na skraju trasy szybkiego ruchu, przyszłej autostrady A1 - Gdańsk - Katowice. Przez jej obszar przepływa rzeka Luciąża, na której zbudowano zbiornik retencyjny Zalew Cieszanowicki o powierzchni lustra 217 hektarów. Obecnie jest to popularne w powiecie piotrkowskim miejsce rekreacji i wypoczynku. Doceniają go zarówno wędkarze jak i turyści, dla których w sezonie letnim dostępne są wypożyczalnie sprzętu wodnego: łódek, kajaków, rowerów wodnych. Dookoła zalewu znajdują się liczne pola namiotowe oraz domki kempingowe.
Na szczególną uwagę zasługuje historia Gminy, a dokładnie samej Rozprzy. Należy ona do najstarszych w Polsce osad. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z 1065 roku. W związku z tym w 2015 roku zorganizowane zostały uroczyste obchody 950-lecia powstania Rozprzy. Jednak historia Rozprzy zaczyna się znacznie wcześniej. Świadczą o tym cmentarzyska pogańskie oraz resztki starego grodziska odkryte pod wsią Łochyńsko. Natomiast w czasie I Wojny Światowej w Rozprzy uformowały się 4 i 6 pułk Legionów Polskich.
W dzisiejszych czasach cechą charakterystyczną wyróżniającą Gminę Rozprza na tle innych samorządów jest współdziałanie mieszkańców. Duża aktywność społeczna przejawia się przede wszystkim w działalności aż 21 Kół Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gospodyń Gminy Rozprza, 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz 7 klubów sportowych. Szczególnie aktywne są również dwie orkiestry, które swoje występy miały nie tylko w Polsce, ale również za granicami kraju.
Włodarze Gminy Rozprza cały czas starają się zwiększać komfort życia mieszkańców inwestując znaczne środki w edukację dzieci i młodzieży, poprawiając bezpieczeństwo na drogach remontując i budując kolejne oraz inwestując w ekologię. W ostatnim czasie zostały zorganizowane spotkania z mieszkańcami w sprawie dotacji do budowy kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki temu wszyscy chętni, którzy złożyli odpowiedni wniosek będą mogli skorzystać aż z 80% dotacji przyznanej z funduszy unijnych oraz gminnych na budowę odnawialnych źródeł energii w swoich domach.
Jednym z głównych priorytetów na kolejne lata jest utworzenie w okolicy miejscowości Niechcice na obszarze 200 ha podstrefy Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Położenie oraz wielkość gruntów inwestycyjnych jest szczególnie interesująca dla przyszłych inwestorów. Byłaby to bowiem największa strefa ekonomiczna w województwie łódzkim i jedna z większych w skali ogólnokrajowej. Tereny te leżą w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 1, przyszłej autostrady A1 Gdańsk-Katowice. Pozyskanie inwestorów i stworzenie na tym terenie miejsca przyjaznego przedsiębiorcom wpłynęłoby korzystnie na rozwój ekonomiczny i społeczny całej gminy. Szczególne nadzieje wiązane są z pojawieniem nowych miejsc pracy.
Galeria zdjeć:
http://www.samorzady.org.pl/laureaci/sylwetki-i-marki-polskiego-samorzadu-2017/99-gmina-rozprza.html#sigProId5e29dc97fb