Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Samorządy podatne na ataki hakerów

  Systemy informatyczne i dane gromadzone przez urzędy samorządowe są słabo chronione i podatne na ataki hakerskie - wynika z raportu NIK na temat zarządzania bezpieczeństwem informacji w jednostkach samorządu terytorialnego. Izba apeluje m.in. do wojewodów o więcej kontroli w urzędach gmin i starostw w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa informacji dla systemów teleinformatycznych oraz rejestrów publicznych.

  Więcej…  
 • Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

  Rząd wyda 10 mld zł na reformę, która ma obniżyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających. W efekcie jednak wciąż będziemy wśród krajów z małymi różnicami obciążeń. Klin podatkowy w Polsce, czyli różnica między kosztami zatrudniania (wynagrodzenie netto, podatek i różne składki) a tym, co pracownik dostaje do ręki, nie jest wielki na tle innych krajów. Ale wyróżnia nas to, że klin jest praktycznie płaski. To znaczy, że relatywna wysokość obciążeń nałożonych na niskie zarobki jest prawie taka sama jak na wyższe płace. W 2018 r. było to odpowiednio 35,1 proc. i 36,3 proc. – wynika z danych OECD. Różnica w klinie wynosiła zaledwie 1,2 pkt proc.

  Więcej…  
 • Od 18 kwietnia zaczną obowiązywać e-faktury

  Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska, zmniejszenie liczby zatorów płatniczych oraz fałszywych faktur w obiegu – to tylko niektóre korzyści z e-fakturowania.

  Więcej…  
 • Ministerstwo Cyfryzacji tworzy interaktywną bazę samorządowych innowacji

  Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

  Więcej…  

liderpolskiego samorzadu

herb rozprza

Urząd Gminy w Rozprzy
Al. 900-lecia 3
97-340 Rozprza
tel.: 44 649-61-08
fax.: 44 615-80-06
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.rozprza.pl

Gmina Rozprza położona jest w centralnej Polsce, w powiecie piotrkowskim. Liczy ponad 12 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 162,5 km2, przez co należy do większych gmin powiatu. Położona jest na skraju trasy szybkiego ruchu, przyszłej autostrady A1 - Gdańsk - Katowice. Przez jej obszar przepływa rzeka Luciąża, na której zbudowano zbiornik retencyjny Zalew Cieszanowicki o powierzchni lustra 217 hektarów. Obecnie jest to popularne w powiecie piotrkowskim miejsce rekreacji i wypoczynku. Doceniają go zarówno wędkarze jak i turyści, dla których w sezonie letnim dostępne są wypożyczalnie sprzętu wodnego: łódek, kajaków, rowerów wodnych. Dookoła zalewu znajdują się liczne pola namiotowe oraz domki kempingowe.

Na szczególną uwagę zasługuje historia Gminy, a dokładnie samej Rozprzy. Należy ona do najstarszych w Polsce osad. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z 1065 roku. W związku z tym w 2015 roku zorganizowane zostały uroczyste obchody 950-lecia powstania Rozprzy. Jednak historia Rozprzy zaczyna się znacznie wcześniej. Świadczą o tym cmentarzyska pogańskie oraz resztki starego grodziska odkryte pod wsią Łochyńsko. Natomiast w czasie I Wojny Światowej w Rozprzy uformowały się 4 i 6 pułk Legionów Polskich.

W dzisiejszych czasach cechą charakterystyczną wyróżniającą Gminę Rozprza na tle innych samorządów jest współdziałanie mieszkańców. Duża aktywność społeczna przejawia się przede wszystkim w działalności aż 21 Kół Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gospodyń Gminy Rozprza, 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz 7 klubów sportowych. Szczególnie aktywne są również dwie orkiestry, które swoje występy miały nie tylko w Polsce, ale również za granicami kraju.

Włodarze Gminy Rozprza cały czas starają się zwiększać komfort życia mieszkańców inwestując znaczne środki w edukację dzieci i młodzieży, poprawiając bezpieczeństwo na drogach remontując i budując kolejne oraz inwestując w ekologię. W ostatnim czasie zostały zorganizowane spotkania z mieszkańcami w sprawie dotacji do budowy kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki temu wszyscy chętni, którzy złożyli odpowiedni wniosek będą mogli skorzystać aż z 80% dotacji przyznanej z funduszy unijnych oraz gminnych na budowę odnawialnych źródeł energii w swoich domach.

Jednym z głównych priorytetów na kolejne lata jest utworzenie w okolicy miejscowości Niechcice na obszarze 200 ha podstrefy Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Położenie oraz wielkość gruntów inwestycyjnych jest szczególnie interesująca dla przyszłych inwestorów. Byłaby to bowiem największa strefa ekonomiczna w województwie łódzkim i jedna z większych w skali ogólnokrajowej. Tereny te leżą w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 1, przyszłej autostrady A1 Gdańsk-Katowice. Pozyskanie inwestorów i stworzenie na tym terenie miejsca przyjaznego przedsiębiorcom wpłynęłoby korzystnie na rozwój ekonomiczny i społeczny całej gminy. Szczególne nadzieje wiązane są z pojawieniem nowych miejsc pracy.

 

Galeria zdjeć: