Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Wielka Gala "30 lat Wolności RP"

  14 czerwca w Sangate Hotel Airport odbyła się Wielka Gala "30 lat Wolności RP", organizowana przez Przedsiębiorcy.pl wraz z Mazowieckim Zrzeszeniem Handlu, Przemysłu i Usług.

  Więcej…  
 • Zamówienia publiczne w dobie elektronizacji - seminarium 4 czerwca 2019

  Zapraszamy na seminarium pt.: "Zamówienia publiczne w dobie elektronizacji" które odbędzie się 4 czerwca 2019 r., w Warszawie, w centrum szkoleniowym Sienna Training Center, mieszczącym się przy ul. Siennej 73.

  Więcej…  
 • Samorządy podatne na ataki hakerów

  Systemy informatyczne i dane gromadzone przez urzędy samorządowe są słabo chronione i podatne na ataki hakerskie - wynika z raportu NIK na temat zarządzania bezpieczeństwem informacji w jednostkach samorządu terytorialnego. Izba apeluje m.in. do wojewodów o więcej kontroli w urzędach gmin i starostw w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa informacji dla systemów teleinformatycznych oraz rejestrów publicznych.

  Więcej…  
 • Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

  Rząd wyda 10 mld zł na reformę, która ma obniżyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających. W efekcie jednak wciąż będziemy wśród krajów z małymi różnicami obciążeń. Klin podatkowy w Polsce, czyli różnica między kosztami zatrudniania (wynagrodzenie netto, podatek i różne składki) a tym, co pracownik dostaje do ręki, nie jest wielki na tle innych krajów. Ale wyróżnia nas to, że klin jest praktycznie płaski. To znaczy, że relatywna wysokość obciążeń nałożonych na niskie zarobki jest prawie taka sama jak na wyższe płace. W 2018 r. było to odpowiednio 35,1 proc. i 36,3 proc. – wynika z danych OECD. Różnica w klinie wynosiła zaledwie 1,2 pkt proc.

  Więcej…  

Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Przykładowe projekty, które można zgłosić do ministerialnej bazy to:

- inteligentny monitoring wykorzystujący algorytmy wideodetekcji np. wykrywanie sytuacji niebezpiecznych;- inteligentny wywóz śmieci, czujniki zapełnienia koszy, optymalizacja wyjazdów śmieciarek; - inteligentny parking czyli system, który rozpoznaje wolne miejsca parkingowe (np. za pomocą kamer); - oświetlenie miejskie posiadające inteligentny system zarządzania; - chatbot, wirtualny urzędnik czyli wykorzystanie mechanizmów sztucznej inteligencji do komunikacji z obywatelami; - zdalny odczyt poboru mocy cieplnej, wody i odprowadzania ścieków.


Dzięki zgłoszeniu tych i tym podobnych projektów powstanie centralna interaktywna mapa, która pozwoli zlokalizować najbardziej i najmniej innowacyjne regiony w Polsce. Narzędzie to ułatwi - jak przekonuje resort cyfryzacji - podejmowanie działań zapewniających zrównoważony rozwój całego kraju.


Mapa pozwoli też określić dziedziny, w których zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) i internetu rzeczy (IoT) jest najbardziej i najmniej powszechne, pomoże określić liczbę podmiotów wykorzystujących AI i IoT, będzie też zbiorem zrealizowanych projektów, jako przykładów dobrych praktyk do promocji korzyści płynących z zastosowania nowych technologii.


Resort zapewnia, że podmioty, które zgłoszą swoje projekty, odniosą szereg korzyści. Najważniejsze z nich to:

- promocja województwa/powiatu/gminy/miejscowości;- przyciągnięcie uwagi potencjalnych inwestorów; - możliwość nawiązania współpracy z innymi podmiotami w zakresie wykorzystania nowych technologii; - możliwość uzyskania wsparcia ze strony rządowej - między innymi poprzez określenie barier (np. prawnych) dla rozwoju AI i IoT i późniejsze ich usunięcie - miejsce na polskiej mapie innowacji, udostępnionej na rządowej stronie internetowej;


"Aktywizacja samorządów w promocji nowych technologii jest niezwykle ważna. Mapa innowacji będzie przykładem najlepszych praktyk i inspiracją dla innych podmiotów. Przyczyni się to do rozwoju technologicznego państwa" - przekonuje MC.


Aby zgłosić projekt należy wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę, która dostępna jest na stronie ministerstwa.

Mapa będzie systematycznie aktualizowana. Po zebraniu wiedzy na temat nowych technologii w JST przyjdzie kolej na jednostki naukowe oraz prywatne przedsiębiorstwa.


"Dotychczas dostęp do wiedzy na temat projektów AI i IoT był utrudniony. Powodem było rozproszenie danych i brak publikacji efektów prac. Dzięki zbieranym przez nas danym, dostęp do informacji będzie szybki i przedstawiony w atrakcyjnej dla oka formie - interaktywnej mapy" - tłumaczy ideę projektu MC.


Źródło: www.samorzad.pap.pl