Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Przykładowe projekty, które można zgłosić do ministerialnej bazy to:

- inteligentny monitoring wykorzystujący algorytmy wideodetekcji np. wykrywanie sytuacji niebezpiecznych;- inteligentny wywóz śmieci, czujniki zapełnienia koszy, optymalizacja wyjazdów śmieciarek; - inteligentny parking czyli system, który rozpoznaje wolne miejsca parkingowe (np. za pomocą kamer); - oświetlenie miejskie posiadające inteligentny system zarządzania; - chatbot, wirtualny urzędnik czyli wykorzystanie mechanizmów sztucznej inteligencji do komunikacji z obywatelami; - zdalny odczyt poboru mocy cieplnej, wody i odprowadzania ścieków.


Dzięki zgłoszeniu tych i tym podobnych projektów powstanie centralna interaktywna mapa, która pozwoli zlokalizować najbardziej i najmniej innowacyjne regiony w Polsce. Narzędzie to ułatwi - jak przekonuje resort cyfryzacji - podejmowanie działań zapewniających zrównoważony rozwój całego kraju.


Mapa pozwoli też określić dziedziny, w których zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) i internetu rzeczy (IoT) jest najbardziej i najmniej powszechne, pomoże określić liczbę podmiotów wykorzystujących AI i IoT, będzie też zbiorem zrealizowanych projektów, jako przykładów dobrych praktyk do promocji korzyści płynących z zastosowania nowych technologii.


Resort zapewnia, że podmioty, które zgłoszą swoje projekty, odniosą szereg korzyści. Najważniejsze z nich to:

- promocja województwa/powiatu/gminy/miejscowości;- przyciągnięcie uwagi potencjalnych inwestorów; - możliwość nawiązania współpracy z innymi podmiotami w zakresie wykorzystania nowych technologii; - możliwość uzyskania wsparcia ze strony rządowej - między innymi poprzez określenie barier (np. prawnych) dla rozwoju AI i IoT i późniejsze ich usunięcie - miejsce na polskiej mapie innowacji, udostępnionej na rządowej stronie internetowej;


"Aktywizacja samorządów w promocji nowych technologii jest niezwykle ważna. Mapa innowacji będzie przykładem najlepszych praktyk i inspiracją dla innych podmiotów. Przyczyni się to do rozwoju technologicznego państwa" - przekonuje MC.


Aby zgłosić projekt należy wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę, która dostępna jest na stronie ministerstwa.

Mapa będzie systematycznie aktualizowana. Po zebraniu wiedzy na temat nowych technologii w JST przyjdzie kolej na jednostki naukowe oraz prywatne przedsiębiorstwa.


"Dotychczas dostęp do wiedzy na temat projektów AI i IoT był utrudniony. Powodem było rozproszenie danych i brak publikacji efektów prac. Dzięki zbieranym przez nas danym, dostęp do informacji będzie szybki i przedstawiony w atrakcyjnej dla oka formie - interaktywnej mapy" - tłumaczy ideę projektu MC.


Źródło: www.samorzad.pap.pl