Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

herb jerzmanowa

almanach 140

 

Gmina Jerzmanowa
ul. Lipowa 4, 67-222 Jerzmanowa
NIP 693-19-40-524
tel. 76 831 21 21, faks 76 831 21 19
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.jerzmanowa.com.pl
profil na Facebooku – www.facebook.com/gminajerzmanowa

 

 

Gmina Jerzmanowa położona jest w północnej części województwa dolnośląskiego,
w południowozachodniej części powiatu głogowskiego. Gmina usytuowana jest pomiędzy dwoma miastami – Głogowem i Polkowicami, które są zarazem ośrodkami przemysłowymi, składającymi się na zasadniczą sieć osadniczą północnej części Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego. Gmina Jerzmanowa będąca gminą wiejską graniczy z gminami: Głogów, Grębocice, Polkowice, Radwanice i Żukowice oraz miastem Głogów. Gminę Jerzmanowa na dzień 31.12.2017 r. zamieszkiwało 4868 osób. Powierzchnia wynosi 6344 ha, co stanowi 0,3% województwa i 14,32% powiatu.
Na całą sieć osadniczą gminy składa się 12 miejscowości i 1 przysiółek, tworzących razem 12 sołectw: Bądzów, Gaiki, Jaczów, Jerzmanowa, Kurowice, Kurów Mały, Łagoszów Mały, Maniów, Modła, Potoczek, Smardzów, Zofiówka oraz przysiółek Golowice. Siedzibą władz gminnych od 1955 roku jest miejscowość Jerzmanowa, która do dziś stanowi centrum usługowo-administracyjne gminy.
Gmina Jerzmanowa położona jest wśród malowniczych terenów Wzgórz Dalkowskich, dlatego pomimo działalności górniczej należy do najbardziej urokliwych i malowniczych miejsc zagłębia miedziowego. Sprzyja to uprawianiu turystyki i rekreacji ruchowej. Na turystów czeka tutaj kilka zabytkowych, wartych zobaczenia atrakcji. Perłą Gminy Jerzmanowa jest wspaniały, choć zaniedbany zespół pałacowo – parkowy w Jerzmanowej, budowany od XVI do XIX wieku. Jego walory estetyczne podkreślają zabudowa dworu, stawy oraz otaczający krajobraz XVIII-wiecznego parku. Od roku 2015 kompleks pałacowy jest własnością samorządu, który dąży do przywrócenia mu dawnej świetności.
Ze względu na liczne walory zarówno ekonomiczne, gospodarcze, społeczne jak i atrakcyjność przyrodniczą Gmina Jerzmanowa od lat cieszy się dużym zainteresowaniem nowych mieszkańców. Obok tradycyjnej zabudowy, często przedwojennej, powstają nowoczesne domy skupione w osiedla zabudowy jednorodzinnej. Z uwagi na dynamiczny napływ ludności i aspiracje dotyczące jak najpełniejszego zaspokojenia potrzeb mieszkańców, Gmina Jerzmanowa skupia swoje działania na obszarach, które służą podniesieniu jakości życia, poprawie komunikacji i wizerunku poszczególnych miejscowości. Gościnność Gminy Jerzmanowa znana jest mieszkańcom niemieckiej Gminy Rietz-Neuendorf, z którą samorząd utrzymuje stałą współpracę oraz przyjacielskie relacje na mocy podpisanej w 2001 roku deklaracji współpracy.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców w Gminie Jerzmanowa dokonano szeregu przedsięwzięć sfinansowanych w ramach środków pochodzących z budżetu własnego oraz pozyskanych środków zewnętrznych. Do najważniejszych inwestycji należy zaliczyć w zakresie infrastruktury drogowej: budowę, przebudowę i modernizację dróg gminnych, budowę przejść dla pieszych, budowę lewoskrętów, budowę zatok autobusowych, remont mostów drogowych, budowę tras rowerowych, budowę oświetlenia, budowę parkingów.
W Gminie Jerzmanowa funkcjonuje pięć jednostek ochotniczych straży pożarnych
w: Jerzmanowej, Jaczowie, Smardzowie, Kurowie Małym i Bądzowie, z czego dwie w KSRG (OSP Jaczów, OSP Jerzmanowa).
Upowszechnianiem kultury oraz rozwojem czytelnictwa zajmuje się Gminne Centrum Kultury. Bogata działalność kulturalna prowadzona w nowoczesnych świetlicach wiejskich wybudowanych w latach 2010-2017 w miejscowościach: Smardzów, Bądzów, Łagoszów Mały, Maniów, Kurowice 42a, obejmuje wiele przedsięwzięć kulturalnych, integracyjnych oraz wyjazdowych. Najważniejsze z nich to: Bal Emeryta i Rencisty, Koncert z okazji Dnia Kobiet, Jarmark Wielkanocny, Gminny Dzień Dziecka, Spotkanie Kultur, Dożynki Gminne, Święto Niepodległości i Bieg Gęsi, Gminne Mikołajki.
Tradycje w Gminie Jerzmanowa pielęgnowane są dzięki działalności Zespołu Folklorystycznego „JACZOWIACY”, który powstał w 1945r. i funkcjonuje do dziś. Zespół liczy obecnie 35 członków,
z czego w sekcji dziecięcej jest 16 dzieci. Posiada bogaty repertuar pieśni ludowych i pochwalić się może barwnymi występami scenicznymi, których filar stanowią tańce w wykonaniu dzieci. Mając na swoim terenie perełkę folkloru Gmina Jerzmanowa wyróżniła Zespół JACZOWIACY za ich 70 – letni dorobek artystyczny
i sceniczny, nadając Zespołowi w roku 2015 honorowy tytuł „Zasłużony dla Gminy Jerzmanowa”.
Gmina Jerzmanowa jest organem prowadzącym dla Przedszkola Gminnego „Kraina Marzeń”
w Jerzmanowej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie. Bazy placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Jerzmanowa są systematycznie modernizowane. Dobre wyposażenie w sprzęt wspomaga różnorodna oferta programów multimedialnych oraz pomocy dydaktycznych. Prawidłowo wyposażone biblioteki szkolne mają stały dostęp do Internetu. We wszystkich placówkach pracuje dobrze wykształcona kadra pedagogiczna. Działalność szkół i przedszkola oprócz codziennej pracy wychowawczo – dydaktycznej i opiekuńczej z dziećmi, obfitujew szereg zdarzeń, imprez wewnątrzszkolnych i środowiskowych, organizowanych przez każdą placówkę. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach i olimpiadach odnosząc sukcesy.
Gmina dba o rozwój zdrowego stylu życia oraz krzewienia aktywności fizycznej wśród mieszkańców poprzez budowę i modernizację obiektów sportowych:
- rok 2009 oddano do użytkowania Kompleks Boisk Wielofunkcyjnych ORLIK 2012
w Jerzmanowej (boisko ze sztuczną trawą do piłki nożnej + poliuretanowe boisko wielofunkcyjne)
- rok 2010 oddano do użytkowania Kompleks Boisk Treningowych w Jaczowie (nawierzchnia poliuretanowa – boisko wielofunkcyjne, bieżnia + kort tenisowy)
- rok 2012 oddano do użytkowania: świetlicę wiejską w Maniowie wraz z boiskiem wielofunkcyjnym o nawierzchni ze sztucznej trawy oraz placem zabaw; budynek szatni sportowej Klubu LSZ PERŁA Potoczek,
- rok 2015 oddano do użytkowania boisko do piłki siatkowej o nawierzchni poliuretanowej
- w miejscowości Kurowice, wykonano system nawadniania murawy boiska sportowego w Jerzmanowej
- rok 2016 oddano do użytkowania: boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej
w miejscowości Gaiki; siłownie zewnętrzne w miejscowościach: Jerzmanowa, Smardzów, Maniów; zmodernizowane boisko trawiaste wraz z systemem drenażu w miejscowości Potoczek.
rok 2017 oddano do użytkowania szatnię sportową klubu KS Łagoszowia Łagoszów Mały oraz świetlicę wiejską

Na terenie Gminy Jerzmanowa działają 4 kluby piłkarskie oraz jeden tenisa stołowego: Gminny Klub Sportowy SOKÓŁ Jerzmanowa, Wiejski Klub Sportowy DARGON Jaczów, Klub Sportowy ŁAGOSZOWIA Łagoszów Mały, Ludowy Zespół Sportowy PERŁA Potoczek, Gminny Uczniowski Klub Sportowy SOKÓŁ Jerzmanowa.